HEMEN ARA!

SAUNA-FİN HAMAMI

Fin hamamları (saunalar), Türk hamamından oldukça farklı bir geleneğin ürünüdür.  Kayıtlara göre ilk saunalar MS 5. ila 8. yy'da ortaya çıkmıştır. Erken dönem saunalar bir tepenin veya höyüğün içine kazılmıştır. Araç-gereç ve teknoloji ilerledikçe ahşap binalar kullanılmaya başlanmıştır. Bir şöminede taş parçaları odun ateşinde ısıtılır. Odadaki hava ısındıkça ateşten çıkan rayiha da odayı kaplar.

Sıcaklık istenen dereceye gelince duman odadan temizlenir ve yıkanmak isteyenler girer. Yanan tahtaların odaya sinen kokusu, temizlenme töreninin bir parçasıdır. Bu tür kokulu banyoya Fince savusauna (duman saunası) denir. Çoğu kişi dumanın ve tahtanın kokusunu rahatlatıcı bulur.

Sauna genellikle 40-90 derece sıcaklığa sahip, insanların oturabilecekleri veya uzanabilecekleri kadar büyüklükte olan ahşaptan yapılmış sıcak hava banyosu yapılan yerdir. Uygun bir teknikte yapılmış bir sauna da %5-10 arasında nem olması insanın oda içindeki yüksek sıcaklığa dayanmasını sağlar. Saunanın temel ısısının çıkış noktası olan kızarmış soba taşlarının harareti 200 dereceye kadar yükselir.

Günümüzde de varlığını sürdüren saunalar çağdaş teknolojik imkanlar sayesinde artık apartman dairelerinde bile kurulabiliyor. Teknolojinin sağlamış olduğu imkânlar sayesinde gelişmiş sistemlerle kurulan saunalar tarihe oranla daha güvenli ve sağlıklı diyebiliriz.

TOP