Havuz Modelleri

/ / Havuz Yapımı

Havuz Modelleri

Milenyuma kadar ülkemizde havuz sayısı sınırlı iken milenyumdan sonra teknolojik değişmeler ışığında sayıları günden güne artmaktadır. Insanların konformist yaklaşımları nedeniyle şahsi havuzları olan ilgi artmaktadır. Havuz modelleri yapı kullanım maddelerindeki çeşitlilik nedeniyle artmıştır. Insanlar özellikle bağ evi ve villalar da şahsi kullanım amacıyla hamamlar ücret mukabili havuz kullandıran iş yerleri de ticari kar amacıyla havuz modelleri arasından seçim yapmaktadır. Günümüzde havuz modellerinin sayısı tam anlamıyla bilinmemektedir. Havuz modellerindeki sayıların ölçüsü insanların hayal gücü ile sınırlandırılabilir.

En çok kullanılan havuz modelleri

Yazımızın ilk kısmında da bahsettiğimiz gibi havuz modellerinin belirli bir sınırı yoktur. Insanların en çok tercih ettiği havuz modellerinden bazıları şunlardır.

Havuz Modelleri

Havuz Modelleri

  • Villa havuz modeli bu havuz modeli şahsi kullanım için şehir dışında satın alınmış villalar için uygundur. Ölçüsü şekli, yapı kullanım malzemesi veya prefabrik olup olmaması insanların tercihine kalmıştır..
  • Kapalı ev tipi havuz modeli özellikle son zamanlarda büyük şehirlerimizde yapılan yaşam alanı olarak adlandırılan kapalı sitelerin içerisine yapılan havuzlardır.
  • Maldiv havuz modeli genel olarak oval şekilde yapılan bu havuz modeli turistik yörelerimizde otellerde en çok kullanılan modeldir.
  • Ticari havuz modelleri özellikle hamam ve ücret karşılığı yüzmenin mümkün olduğu yerlerde tercih edilir. Ölçüleri ve derinlikleri şahsi kullanım için yapılanlardan çok daha büyüktür.
  • Sosyal Tesis havuz modelleri özellikle devlet tarafından vatandaşların ücretsiz yararlanmaları amacıyla yapılır. Bu havuz modelini çekme klasik dikdörtgendir. Bu havuz modelleri ülkemizde en çok kullanılan modellerdir. Bunlarla birlikte yapıldığı alana yapı kullanım malzemesi ne büyüklüğüne yapılış amacına göre bakıldığında yüzlerce model ile karşılaşmak mümkündür.

Havuz modelleri tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir

Havuz yapımı sürekli tekrar olacak bir iş değildir. Bir kere karar verilmeli ve bir kere yapılmalıdır. Havuz modelleri yapılacağı yere göre tercih edilmelidir. Ticari amaçla kullanılacak olan bir havuz modelinin küçük olması düşünülemez. Şahsi kullanım için çok büyük havuzlara gerek yoktur. Mümkün olduğu kadar doğaya zarar vermeyen prefabrik modeller tercih edilmelidir. Havuzların yapımında kullanılacak temizlik yöntemine dikkat edilmelidir. Havuz yaptırılacağı zaman çok üst düzey maliyetlerden kaçınılmalıdır.