Biyolojik gölet nedir

Biyolojik gölet kendi içindeki bitki ve faydalı bakteriler sayesinde, dışarıdan hiçbir kimyasal katkısına gerek kalmadan temiz kalabilen göletlerdir. Bu doğrultuda doğadaki göletleri örnek alarak oluşturulan bu yapay ekosistemler tamamıyla organik sayılabilir. Biyolojik göletler bu yönüyle ve mükemmel manzarasıyla günümüz peyzaj alanlarının vazgeçilmezi arasına girmiştir.

Biyolojik gölet yapımı

Biyolojik gölet yapımı için öncelikle iyi bir keşif yapılır. Bölgesel özellikler ve iklim koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bilgiler ışığında müşteri talebi doğrultusunda hazırlanan proje için gerekli hazırlıklar yapılır ve uygulamaya başlanır.

Biyolojik gölet yapımı

Biyolojik gölet yapımı

Doğayı örnek alınarak yapılan biyolojik göletler belli alanlardan oluşmaktadır. Rejenerasyon alanı, bitki alanları ve ana gölet alanı gibi bölümler vardır. Ana felsefesi doğal ekosistem olan biyolojik gölet yapımında bitkiler oldukça büyük öneme sahiptir. Bu bitkiler sudaki nitrat ve fosfor gibi malzemeleri alıp, kendi gelişimleri için gerekli olan çeşitli minerallere çevirirler. Bu konuda yararlı bakteriler de devreye girer ve bu minerallerin tekrar bitkiye yararlı hale gelmesinde etkili olurlar.

Biyolojik gölet yapımında birçok doğal materyal kullanılır. Özellikle gölet kurulumunda kullanılan doğal taş ve kayalar, göletlerin doğal görünmesinde çok etkili olurlar. Üstelik içerdikleri kalsiyum, magnezyum gibi çeşitli elementler sayesinde ekosistem döngüsüne katkıda bulunurlar.

Biyolojik gölet yapımı

Biyolojik gölet yapımı

Biyolojik gölet yapımında doğal materyallerin yanı sıra destekleyici pompa ve filtreler kullanılmaktadır. Fakat yine de kimyasal kullanmaya gerek yoktur. Burada pompa kullanılmasındaki maksat su için gerekli oksijeni sağlamak ve sirkülasyonu hızlandırmaktır. Böylece bu doğal döngü daha da hızlı biçimde sonuç vermektedir.

Doğal olduğu kadar temiz de olan biyolojik göletler kurbağa ve balıklara da yaşam alanı olma özelliğine sahiptirler. Bu sayede insanlar biyolojik gölet yaptırmak istediklerinde, aslında kendilerine yeni bir doğal yaşam alanı da yapmış olacaklar. Keyfi tarifsiz ve doyumsuz olan biyolojik göletler su temizliği bakımından da içme suyu kalitesindedir.

Biyolojik yüzme havuzu

Kimyasal kullanımı olmayan bu havuzlardaki kurulum mantığı biyolojik göletle aynıdır. Biyolojik yüzme havuzu yapımında da bitkiler ve faydalı bakteriler başrol oynamaktadır. Aslında doğal oyuncular aynı olup, sahneler yani mimari yapı biraz farklılık göstermektedir. Burada yüzme alanı ve bitki alanları birbirinden ayı yapılmaktadır. Çünkü insanlar her ne kadar doğayla iç içe olmak istese de balıkların, kurbağaların veya farklı su canlılarının içinde bulunduğu bir havuzda yüzmek istemeyebilir. Şayet böyle bir talep olursa mimariyi hiç bozmadan da biyolojik göletler, yüzme havuzu olarak kullanılabilir.

Biyolojik gölet maliyetleri

Biyolojik göletler ve biyolojik yüzme havuzları maliyet hesaplaması bir proje veya hayali tasarım olmadan yapılamaz. Büyüklüğünün yanı sıra kullanılacak doğal materyal çeşitliliği de önemlidir. Fakat işletme maliyetleri normal bir yüzme havuzuna göre çok ucuzdur. Kurulum maliyetleri de düşüktür.

Firmamız biyolojik gölet yapımı ve biyolojik yüzme havuzu konusunda tamamıyla doğal materyaller kullanmaktadır. Mimari, tasarım ve proje konusunda hemen bizimle iletişime geçip destek alabilirsiniz.

AVRASYA HAVUZ

Havuz Yapım

Altayçeşme Mh. Detay Çıkmazı Sk. Öz Yaşam St. B Blok No: 4/15
Maltepe/İstanbul

Telefon: 0216 441 12 13

Cep: 0532 155 40 35

Email: avrasya@avrasyahavuz.com
Web: avrasyahavuz.com

TOP